vergrootglas monitor grafiek omhoogMarkt Monitor
Word abonnee

AEX zet opmars voort onder aanvoering van DSM

AEX zet opmars voort onder aanvoering van DSM
Beeld: ABM Financial News

(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs noteerde dinsdag richting het einde van de ochtendhandel hoger en gaf daarmee een vervolg aan de opmars sinds eind januari, ondanks de aanhoudende dreiging van nieuwe importheffingen vanuit de VS.

De AEX-index steeg met 0,3 procent tot 934,64 punten.

De Amerikaanse president Donald Trump tekende maandag een decreet voor importheffingen van 25 procent op alle staal- en aluminium die de Verenigde Staten inkomen. Ook zei Trump nieuwe heffingen voor andere producten zoals auto's en chips te overwegen.

Verder meldde de Amerikaanse president afgelopen weekend al dat elk land dat importheffingen op Amerikaanse goederen zet, kan rekenen op tegensancties, zogenoemde wederkerige importheffingen.

Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft de Amerikaanse importheffingen op staal en aluminium veroordeeld.

"Ik betreur ten zeerste het Amerikaanse besluit om tarieven op te leggen aan de Europese export van staal en aluminium", aldus Von der Leyen.

Zij zei ook dat onterechte heffingen voor de EU niet onbeantwoord zullen blijven. Zij waarschuwde voor "stevige en evenredige tegenmaatregelen".

“Desondanks haalden Europese beleggers maandag nog hun schouders op over de laatste dreiging van Trump. Als een kind dat al vaker een waarschuwing heeft gehad voor zijn gedrag, maar nog niet is gestraft. Beleggers schatten zijn dreiging in als niets meer dan een onderhandelingstactiek”, aldus investment manager Simon Wiersma van ING.

"De ‘stock vigilantes’ hielden zich erg rustig. President Trump krijgt vooralsnog een vrijgeleide om zijn tarieven door te voeren. De Amerikaanse indices sloten gisteren allemaal hoger, waarmee de daling van vrijdagmiddag deels werd rechtgezet. Sinds de inauguratie zien we overigens wel dat beleggers op vrijdag, dus vlak voor het weekend, risicovolle posities afbouwen. Je weet immers maar nooit waar Trump mee komt", merkte marktanalist Stefan Koopman van Rabobank op. 

De olieprijzen wisten het ingezette herstel sinds vrijdag voort te zetten. Een vat Brent olie noteerde 1,1 procent hoger op 76,71 dollar.

De rentes aan beide kanten van de oceaan stegen licht en de euro/dollar bleef dicht bij huis op 1,0314.

Stijgers en dalers

DSM-Firmenich ging onder de hoofdfondsen aan kop met een winst van 3,5 procent. Het bedrijf verkocht Feed Enzymes Alliance aan partner Novonesis voor 1,5 miljard euro. Van dit bedrag zal na kosten circa 1,4 miljard euro overblijven, schat DSM-Firmenich. De verkochte activiteiten waren in 2024 goed voor ongeveer 300 miljoen euro aan omzet. KBC Securities sprak van een sterke verkoopprijs.

Ook Ahold Delhaize deed opnieuw goede zaken en steeg 1,2 procent naar een nieuw record op 35,74 euro per aandeel. Woensdag opent Ahold de boeken.

ArcelorMittal, AkzoNobel en Prosus hadden het lastiger en verloren elk ongeveer 1,5 procent.

Bij de midkappers ging Galapagos aan kop met een winst van 2,1 procent, gevolgd door Van Lanschot Kempen, dat 1,3 procent kon bijschrijven.

Aperam, Air France-KLM en Inpost verloren tussen de 1,6 en 2,3 procent.

Bij de smallcaps won Wereldhave 4,7 procent. Wereldhave heeft in 2024 de hoogste winst sinds 2007 behaald, zo bleek dinsdagochtend uit de jaarcijfers van het vastgoedfonds. "Een net jaar", oordeelde CEO Matthijs Storm dinsdag in een commentaar. De huurinkomsten stegen met 9,5 procent op jaarbasis naar 138,4 miljoen euro. Wereldhave stelt over 2024 een dividend voor van 1,25 euro per aandeel, een stijging van 4,2 procent ten opzichte van 2023.

NX Filtration verloor 0,9 procent, ondanks dat KBC Securities het aandeel van de verkooplijst haalde. Dit ging echter wel gepaard met een kleine koersdoelverlaging.

CM.com verloor 2,0 procent.

Bron: ABM Financial News


ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Meld u aan voor de Tostrams dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!