vergrootglas monitor grafiek omhoogMarkt Monitor
Word abonnee

Knot: verzet tegen eurobonds is 'gehyperventileer'

Knot: verzet tegen eurobonds is 'gehyperventileer'
Beeld: ANP

Waar zijn de tijden gebleven dat regeringen erop los spendeerden en centrale bankiers eens per jaar traditiegetrouw benadrukten dat er toch vooral op de overheidsfinanciën moest worden gelet?

Bij de presentatie van het jaarverslag van De Nederlandsche Bank eerder vandaag leken de rollen omgedraaid. Juist de bank, bij monde van president Klaas Knot, riep de politiek op om eens wat minder de boekhouder te spelen, nu de tijden om een andere houding vragen.

Onderwerp was, natuurlijk, het in Den Haag uiterst gevoelige dossier van eurobonds. Tijdens de eurotop die op dit moment plaatsvindt zullen besluiten worden genomen over gezamenlijke defensieuitgaven door Europese landen, waarbij het voorstel is om een deel daarvan te financieren met gezamenlijk uit te geven obligaties. 

In die discussie is Nederland, het beste en zuinigste jongetje van de klas, het laatst overgebleven bastion van wat ooit de Vrekkige Vier heette; het groepje landen dat niet aan gezamenlijke schulden wil denken. 

Nu de overige drie (Oostenrijk, Zweden en Denemarken) en het monetaire zwaargewicht Duitsland ook om zijn, vindt Knot het hoog tijd voor Nederland om de bezwaren te laten varen en geopilitieker te denken: ‘Er zijn op dit moment belangrijker zaken dan de boekhouding.’

Zou het komen omdat het zijn laatste jaarverslagpresentatie is voor hij in juni afzwaait? Knot neemt in ieder geval geen blad voor de mond en laat duidelijk weten hoe hij denkt over de tegenstribbelaars. "Als u mij een persoonlijke verzuchting toestaat: ik vind dat er af en toe in Nederland wel wat gehyperventileerd wordt over eurobonds en dat de rationaliteit in dat debat enigszins zoek is." 

 


Pieter Kort is hoofdredacteur van IEX Media. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Meld u aan voor de Tostrams dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
Pieter Kort

Auteur: Pieter Kort

Pieter is hoofdredacteur van IEX.nl en de overige financiële titels van IEX Media.

Meer over Pieter Kort