vergrootglas monitor grafiek omhoogMarkt Monitor
Word abonnee

Zwakke AEX, dramatisch Philips, maar het had veel erger gekund

Europese beurzen dalen veel harder dan het Damrak. Toch weer bibbers voor Trump-tarieven, sterk ASR en Flow Traders gedijt in deze markt.

Zwakke AEX, dramatisch Philips, maar het had veel erger gekund

Gisteren kwam de sterke februarirally van AEX even tot stilstand, en vandaag lukt het niet om de motor weer op te starten: de Amsterdamse hoofdindex eindigt 0,5% lager op 942,28. 

Daarmee komt het Damrak er nog genadig vanaf, want elders in Europa schieten de koersen harder omlaag:

  • Euro Stoxx50 -1,3%
  • DAX -1,8%
  • CAC 40 -1,3%
  • Bel20 -1,0%

Dat daarbij auto-aandelen een stevige veer laten is niet heel vreemd, want uit het Witte Huis werd weer eens met importheffingen gezwaaid: 25% op auto's, geneesmiddelen en chips, om precies te zijn. Vanaf 2 april zouden ze van kracht kunnen worden. 

De dreigementen met heffingen beginnen inmiddels tot de orde van de dag te behoren - en zijn tot dusver nog meer woorden dan daden gebleken - maar effect hebben ze nog steeds. De Fed-notulen, die vanavond verschijnen, zullen naarstig worden uitgeplozen op zoek naar opmerkingen van centrale bankiers over mogelijk inflatoire effecten van die heffingen - als ze ooit worden doorgevoerd. 

ECB-bankier Isabel Schnabel nam vandaag in een interview met FT al een klein voorschotje op zo'n ontwikkeling, door te stellen dat het tempo van de verwachte renteverlagingen in de eurozone wel eens wat lager zou kunnen uitvallen, als de inflatie weer opleeft. 

Sterk ASR

Dat de AEX ondanks alles relatief goed bleef liggen vandaag heeft het onder andere te danken aan een sterk Unilever, dat het met een eindsprintje zelfs tot stijger van de dag schopte. Ook zwaargewicht ASML hield het hoofd boven water (+0,2%). Verzekeraar ASR haalde het podium na een keurige set jaarcijfers.

Zowel 'schade' als 'leven' lieten een sterke verbetering zien, en ASR denkt, zoals het een verzekeraar betaamt, aan zijn aandeelhouders met een mooi dividend. Of het aandeel koopwaardig is legt analist Marin Crum u uit:

Pak slaag voor Philips

Aan de andere kant van het spectrum vinden we Philips, dat maar weer eens een oplawaai kreeg na de cijferpublicatie van vanochtend. Nu de apneu-affaire in ieder geval deels afgesloten is - hoewel er nog claims van boze beleggers liggen - blijkt China weer een lastig dossier te worden voor Philips, met een dubbelcijferige krimp. 

Ook de outlook viel niet echt in goede aarde, en bij Philips kan het dan hard gaan, weten we: aan het eind van de dag stond er -11% op de borden. Morgenochtend leest u de analyse van onze analist op IEX.nl. 

Opvallende stijger vandaag is Flow Traders (+3,7%) en dat heeft in zekere zin te maken met die heftige koersreacties zoals we die vandaag bij Philips zien. Het handelsbedrijf gedijt bij hoge volaitliteit en op de Europese beurzen reageren aandelen de laatste tijd opvallend sterk op slecht, maar ook op goed nieuws. 

Recente cijfers van Bank of America laten zien dat bedrijven die de verwachtingen voor het vierde kwartaal niet hebben gehaald, een mediane underperformance van 2,6% op de eerste handelsdag lieten zien – de grootste uitslag sinds de bank in 2012 begon met het bijhouden van deze gegevens. Bedrijven die de verwachte winst per aandeel overtroffen, noteerden een mediane outperformance van 1,7%, de op een na sterkste ooit. 

Voor professionele partijen is dit soort kennis gefundenes fressen, want aan grote uitslagen valt veel te verdienen. En Flow Traders staat daarbij vooraan in de rij. 

Onstuitbaar Theon

Over grote uitslagen gesproken: de enige pure play op defensiegebied in Amsterdam, nachtkijkerproducent Theon International, steekt de laatste dagen in blakende vorm, en dat heeft natuurlijk alles te maken met de sterk toegenomen urgentie die in Europa wordt gevoeld om de eigen defensie - en die van Oekraïne na een mogelijk akkoord - te versterken. In een paar dagen tijd is het bedrijf bijna een kwart meer waard geworden. 

Nieuws

De headlines van vandaag:

  • 16:55 Media: Schnabel tempert hoop op snelle renteverlagingen ECB
  • 15:04 Aandeel Garmin opent 10 procent hoger
  • 14:52 Kapitaalaanwas NN Group blijft naar verwachting op peil
  • 14:34 Afgifte Amerikaanse bouwvergunningen blijft op peil
  • 14:23 Fagron haalt outlook vermoedelijk
  • 13:05 "Outlook Vopak stelt teleur"
  • 11:08 ASR aan kop in vlakke AEX
  • 10:12 CFO Vopak ziet veel vraag naar aandeel vanuit VS
  • 09:00 Janus Henderson kleiner in Van Lanschot
  • 09:00 Hogere omzet maar lagere EBITDA Glencore
  • 09:00 WDP koopt pand aan A12 in Londerzeel
  • 08:56 Deutsche Bank verhoogt koersdoel Euronext fors
  • 08:47 Deutsche Bank verlaagt koersdoel Galapagos flink
  • 08:41 MotorK sluit uitdagend jaar af
  • 08:38 Britse consumentenprijzen harder gestegen
  • 08:16 Akkoord ASR over Woekerpolisaffaire definitief
  • 07:56 Hoger resultaat en meer huurinkomsten bij Aedifica
  • 07:43 Ontex verrast met hogere omzet in vierde kwartaal
  • 07:34 Philips verwacht verdere omzetgroei
  • 07:27 Meer winst voor Vopak en aandeleninkoopprogramma
  • 07:23 Sterke jaarcijfers voor ASR
  • 07:02 Japanse machine-orders gedaald

De brede markt

Stijgers & dalers

De top-5 en flop-5 van het Damrak:

  • De mooie cijfers van ASR (+1,2%) leunden onder andere op de goede prestaties van het overgenomen Aegon Nederland. Opvallend genoeg doet de oude eigenaar (morgen cijfers) het vandaag ook al goed: +1,0%.
  • Unilever (+1,5%) gaat er echter met de AEX-dagprijs vandoor
  • Verder niet al te veel lichtpuntjes in de AEX-index; KPN (+0,6%) en ABN Amro (+0,8%) doen het goed, dan weet u genoeg
  • Philips (-11%) komt vandaag binnen buiten de tijdslimiet
  • Volatiele koersreacties zijn goed voor Flow Traders (+3,7%), zie hierboven
  • Zo slecht waren de resultaten van Vopak (-7,3%) niet eens, maar de outlook stelt teleur, vindt ING
  • Waar is meer vraag naar op het moment? Nachtkijkers of aandelen Theon? Stijger van de dag (+4,9%)
  • TomTom (+3,6%) lijkt wat mee te liften op goede cijfers van Garmin
  • Ebusco (-11%) is in 2025 alweer bijna gehalveerd in beurswaarde
  • MotorK (-7%) heeft 'sterk momentum', probeert het magagement er nog een draai aan te geven, maar de markt blieft de jaarcijfers niet

Agenda

Vanavond nog de Fed-notulen, maar voor morgen mag u de spreadsheets alvast openzetten, want dan spoelt er een imposante golf cijfers over de beursvloer. Kies hieronder uw favorieten en houd morgenmiddag een schuin oog op de Amerikaanse steunaanvragen en de Philly Fed.  

  • 06:30 Consumentenvertrouwen februari (NL)
  • 06:30 Werkloosheid januari (NL)
  • 07:00 Aegon cijfers tweede jaarhelft
  • 07:00 Besi Q4-cijfers
  • 07:00 ForFarmers Q4-cijfers
  • 07:00 NN Group cijfers tweede jaarhelft
  • 07:00 SBM Offshore Q4-cijfers
  • 07:00 Fagron Q4-cijfers
  • 07:00 Kinepolis Q4-cijfers
  • 07:00 Airbus Q4-cijfers (Fra)
  • 07:00 Mercedes-Benz Q4-cijfers (Dui)
  • 07:00 Azelis Q4-cijfers
  • 08:00 Producentenprijzen januari (Dld)
  • 12:00 Alibaba Q3-cijfers (Chi)
  • 13:00 Hasbro Q4-cijfers (VS)
  • 13:00 Walmart Q4-cijfers (VS)
  • 14:30 Steunaanvragen wekelijks (VS)
  • 14:30 Philadelphia Fed index februari (VS)
  • 16:00 Leidende indicatoren januari (VS)
  • 16:00 Consumentenvertrouwen februari vlpg (eur)
  • 17:00 Olievoorraden wekelijks (VS)
  • 18:00 Qrf Q4-cijfers
  • 22:00 Rivian Q4-cijfers (VS)

En dan nog even dit

Breaking news uit de quantum-wapenwedloop

Iets minder ultra-high tech, maar wel significant: nieuwe, goedkopere iPhones

Europa gaat meer, véél meer, uitgeven aan defensie. Maar hoe gaan we dat betalen? ING zet de opties op een rij:

Het nieuws van vandaag de dag angstaanjagend? Hou je vast


Pieter Kort is hoofdredacteur van IEX Media. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Meld u aan voor de Tostrams dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
Pieter Kort

Auteur: Pieter Kort

Pieter is hoofdredacteur van IEX.nl en de overige financiële titels van IEX Media.

Meer over Pieter Kort